Uroczyste otwarcie CITL

6 czerwca 2011r.

ENERGOINSTAL S.A. dokonał innowacji na skalę światową. W swoim nowopowstałym  Centrum Innowacyjnych Technologii Laserowych (CITL) w Porębie k. Zawiercia (Śląskie), jako pierwszy i jedyny w świecie wykorzystuje nowoczesne techniki spawania laserowego do produkcji kotłów energetycznych i ich części.

W dniu 6 czerwca 2011r. w ENERGOINSTAL S.A. w Porębie dokonano uroczystego otwarcia Centrum Innowacyjnych Technologii Laserowych.
Spółka specjalizująca się w produkcji i montażu najwyższej klasy kotłów i urządzeń dla energetyki przemysłowej i zawodowej, uruchomiła Centrum oferujące niestandardowe rozwiązania dla przemysłu w oparciu o najnowsze technologie laserowe. Jest to jedyny tego typu obiekt w Europie. Wartość tej inwestycji sięga blisko 32 mln zł, z czego ponad 10 mln zł pozyskano ze środków unijnych w ramach programu operacyjnego „Innowacyjna Gospodarka”.

CITL to najnowsze i unikalne przedsięwzięcie w skali światowej. W ofercie Centrum znajduje się:

  • linia do spawania paneli ścian szczelnych z źródłami laserowymi o mocy 2x12kW;
  • linia do spawania rur ożebrowanych z źródłem laserowym o mocy 8 kW;
  • zrobotyzowane stanowisko do cięcia i spawania hybrydowego o przestrzeni roboczej 6x3x2m;
  • nowoczesne akredytowane laboratorium świadczące szereg specjalistycznych badań.


Produkcja realizowana w CITL odbywa się w oparciu o własną technologię  ENERGOINSTAL S.A., wieńcząc tym samym ponad 3 letni okres prac badawczo - rozwojowych. Badania nad podobnymi rozwiązaniami prowadzą obecnie również inni wiodący światowi producenci, jednak ENERGOINSTAL jako pierwszy przeprowadził testy przemysłowe i zgłosił swoje rozwiązania do ochrony patentowej (6 wniosków zgłoszonych na przełomie 2007 i 2008 roku).
Dzięki wdrożeniu innowacyjnej i pierwszej w świecie technologii  wytwarzania rur ożebrowanych z wykorzystaniem najnowszej generacji laserów dużej mocy, powiązano dwie przeciwstawne cechy produktu i procesu tj. uzyskano bardzo wysoką jakość produktu przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności procesu o 600 %. Rury ożebrowane z żebrem ciągłym bądź nacinanym, spawanym na całej długości wykorzystywane są do produkcji nowoczesnych kotłów energetycznych, zwiększając ich sprawność, a tym samym zmniejszając  ich gabaryty i ciężar. Produkcja rur odbywa się z wykorzystaniem dwóch nowoczesnych w pełni automatycznych liniach o łącznej długości 150 m, które wyposażono w automatyczną linie do zabezpieczania antykorozyjnego i pakowania rur po spawaniu. 
Połączenie super nowoczesnych laserów dużej mocy z tradycyjną metodą spawania łukowego MAG, zaowocowała pierwszym w świecie wdrożeniem innowacyjnej technologii spawania hybrydowego do produkcji ścian szczelnych.  Zwiększono wydajność procesu o 400 % oraz uzyskano wysokiej jakości produkt, spełniający wszystkie wymagania przepisów i norm, zarówno europejskich jak i światowych.
Efektem zastosowania technologii laserowych jest wprowadzenie na rynek innowacyjnej grupy urządzeń energetycznych, które w ponad 90 % są wytwarzane techniką laserową. Uzyskanie pełnego przetopu złącza w panelach ścian szczelnych,  które jest możliwe jedynie przy zastosowaniu technik laserowych, zapewnia prawidłowy przepływ ciepła  w elementach kotłów i wpływa bezpośrednio na sprawność całego urządzenia.
W energetyce zawodowej wzrost o każdy 1 % sprawności urządzenia przekłada się na wzrost produkcji energii liczony w MW z takiej samej ilości spalanego paliwa, co ma ogromne znaczenie ekonomiczne i ekologiczne, a najlepszym przykładem jest pierwszy w świecie kocioł energetyczny spawany techniką laserową dla ECO OPOLE. 
Centrum Innowacyjnych Technik Laserowych to nie tylko nowoczesne w pełni zautomatyzowane i zrobotyzowane linie, ale dodatkowo supernowoczesne akredytowane laboratorium badań nieniszczących i niszczących, które umożliwia szybki dostęp do wyników badań w zakresie opracowywania nowych technologii